Co to jest certyfikat CE i jak go uzyskać?

Na różnorodnych produktach dostępnych w sklepach możemy znaleźć oznaczenie CE. Stanowi ono pewną formę deklaracji ze strony producenta, a jego obecność oznacza, że posiada on odpowiadający mu certyfikat. Mimo powszechności tego symbolu wiele osób nie wie dokładnie, co to jest certyfikat CE, kiedy jest przyznawany, a także, kiedy istnieje obowiązek jego posiadania. W poniższym artykule przybliżamy Państwu tę kwestię, by mogli Państwo w świadomy sposób prowadzić swój biznes oraz funkcjonować w roli konsumenta.

Certyfikat CE – co to jest?

Certyfikat CE, którego skrót pochodzi z francuskiego Conformite Europeenne, przyznawany jest wówczas, gdy dany wyrób spełnia wymogi Unii Europejskiej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zdrowie czy ochronę środowiska. Umieszczając takie oznakowanie na swoim towarze, producent deklaruje, że został on przez niego przebadany we wspomnianym zakresie. Tego rodzaju oznaczenie muszą posiadać produkty, które powstały poza Unią Europejską i są wprowadzane do obrotu na jej terenie.

Certyfikat CE – kiedy jest obowiązkowy?

To, czy certyfikat CE jest obowiązkowy w przypadku danego typu wyrobu, określają specjalne dyrektywy. Wśród produktów wprowadzanych na rynek europejski, na których musi znaleźć się znak CE, należy wymienić między innymi maszyny, sprzęt elektryczny i elektroniczny, zabawki, wyroby budowlane, urządzenia pomiarowe, wyroby medyczne, fajerwerki czy zbiorniki ciśnieniowe. Istnieje jednak grupa produktów, w przypadku których producent nie jest zobowiązany do posiadania certyfikatu CE. Należą do nich na przykład odzież czy meble, a także naczynia i buty.

Certyfikat CE – jak uzyskać?

W świetle prawa, aby móc umieścić oznakowanie certyfikatu CE na produkcie, niezbędne jest spełnienie określonych warunków. Należy do nich sformułowanie deklaracji zgodności UE i podpisanie jej, zebranie dokumentacji technicznej, która potwierdza zgodność z normami oraz oczywiście zadbać o jej zapewnienie. Producent nie musi jednak uzyskiwać specjalnego zezwolenia – obowiązek i odpowiedzialność za określenie zgodności wyrobu z wymogami UE ciąży w całości na nim, z wyjątkiem niektórych produktów, wyszczególnionych w przepisach. Wymagają one zlecenia wykonania niezależnej oceny przez notyfikowaną jednostkę, co wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami – wówczas jej numer identyfikacyjny umieszczany jest przy oznakowaniu CE.

Certyfikat CE – maszyny

Ze względu na profil działalności naszej firmy zachęcamy naszych klientów do zwrócenia szczególnej uwagi na certyfikat CE dla maszyn. W przypadku tego typu wyrobów zastosowanie mają przede wszystkim zapisy dyrektywy maszynowej. Certyfikacji podlegają zarówno maszyny nowe (w tym te skonstruowane na własny użytek), jak i stare, na przykład w przypadku ich sprowadzania do UE. Warto ponadto mieć na względzie, że certyfikacja powinna zostać przeprowadzona ponownie, jeśli maszyna została w wysokim stopniu zmodernizowana.

 

Certyfikat CE dla maszyn może być przyznany na podstawie jednego z trzech systemów oceny zgodności – Systemu Kontroli Wewnętrznej, Badania typu WE bądź Pełnego Zapewnienia Jakości. Podczas certyfikacji stosuje się normy zharmonizowane oraz triadę bezpieczeństwa. Należy również pamiętać o przygotowaniu kompletu dokumentów, których zakres określany jest przez dyrektywę maszynową. Wymagane jest między innymi posiadanie rysunków technicznych i schematów maszyn, ocena ryzyka, sprawozdanie z badań, a także opis zastosowanych norm. Maszyna powinna ponadto posiadać tabliczkę znamionową z certyfikatem CE.

Comments are disabled.